facebook

Wystawa Fotografii Witkacego-Witkiewicza z Sękaczem Zaniewicza

Wystawa Fotografii Witkacego-Witkiewicza  z Sękaczem Zaniewicza

1 października 2015

Szanowni Państwo,

Z ogromną radością i dumą chciałabym podzielić się fragmentem listu od Pana Ambasadora RP w Indonezji, którego przeczytanie dzisiejszego słonecznego dnia sprawiło nam bardzo dużo radości:

Z ogromną przyjemnością spieszę Panią poinformować, że wspaniały Sękacz podlaski Zaniewicz, był 1 października br. ozdobą uroczystości otwarcia w Dżakarcie w kultowym pałacu wystawowym/restauracji Kungstring Paleis Wystawy Fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego (1885 - 1939) - pisarza, malarza, filozofa, dramaturga i fotografika.
Otwarcie wystawy poprzedził wykład wprowadzający prof. Sergiusza Michalskiego.
http://www.tuguhotels.com/restaurants/jakarta/kunstkring/

Sękacz dodał wyjątkowego uroku i folkloru polskiego do całości wydarzenia – goście ( korpus dyplomatyczny, media, przedstawiciele kultury, Polonia) oglądając wystawę smakowali jednocześnie wyśmienity wytwór cukierników z Podlasia dopytując się o możliwość nabycia i sposób powstania. Wszystkich zainteresowanych odsyłałem do …. Pani i Cukierni Zaniewicz.
Raz jeszcze dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Tadeusz Szumowski
Ambasador RP w Indonezji
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
12950 Jakarta

-------
Wystawa prezentuje 40 fotografii, stworzonych przez Witkacego na przestrzeni pierwszych 30 lat życia oraz fotografie z okresu międzywojennego, kiedy artysta tworzył swoje zasadnicze dzieła malarskie, dramaturgiczne, literackie i filozoficzne. Pod względem formalnych rozwiązań są one nowatorskie, wyprzedzające czasy, w których powstały. Autoportrety i portrety osób bliskich i przyjaciół, zrobione techniką fotograficzną, stosowaną przez Witkacego – kadr nazywany close-up, do dziś wykorzystywany jest w filmie. Fotografie z okresu międzywojennego dokumentują stwarzane przez artystę sytuacje parateatralne, performance, „sceny imaginowane“, bliskie jego te